HISTORIA SEKCJI WARCABOWEJ HETMANA LUBLIN

(w pigułce)


Działalność sekcji warcabowej Hetmana Lublin można podzielić na dwa okresy.

Pierwszy - od początku jej powstania do roku 2005 oraz drugi - od roku 2006 do chwili obecnej.


Za początek istnienia sekcji warcabowej w naszym klubie należy uznać rok 1999. Wówczas to Michał Czarski oraz Krzysztof Furtak wzięli udział w pierwszym turnieju warcabowym. Były to Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych, które odbyły się w Jarnołtówku na Opolszczyźnie. Tam zdobyli pierwsze doświadczenia, poznali zasady gry, nauczyli się podstawowych elementów taktyki i strategii. Ruch warcabowy w środowisku osób niewidomych i słabowidzących dopiero raczkował, toteż nasi pionierzy szybko dołączyli do krajowej czołówki i jeszcze w tym samym roku w Olszanach wystartowali w mistrzostwach Polski, zajmując w nich lokaty w drugiej dziesiątce. Trzy lata później, również w Olszanach. Michał Czarski zajął w MP 5 miejsce a Krzysztof Furtak był szósty. Ten wynik poprawili później tylko raz, w Gdańsku w 2008 roku, gdzie Michał był trzeci a Krzysztof czwarty.

W roku 2002 Hetman Lublin po raz pierwszy wystartował w Drużynowych MP. Była to trzecia edycja mistrzostw. Nasz zespół zajął 8 miejsce na 10 startujących drużyn i utrzymał się w elicie.. W tym historycznym występie oprócz Michała i Krzysztofa reprezentowali nas Konrad Bieżyca i Ewelina Jakubowska. Rok później zamiast Jakubowskiej w składzie znalazła się Emilia Bober a Hetman zajął 7 lokatę wśród 12 zespołów.

W następnych dwóch latach (2004 i 2005) Hetman nie uczestniczył w rozgrywkach warcabowych Stowarzyszenia Cross z przyczyn powszechnie znanych. Ten czas nie był jednak zmarnowany. Regularnie odbywały się treningi, w których uczestniczyło coraz więcej osób. Sekcja rozrastała się. Hetman nawiązał m. in. współpracę z SOS-W przy ul. Hirszfelda. W roku 2004 w Firleju odbył się Turniej o Puchar Ziemi Lubelskiej. Zawody były imprezą jednodniową a udział w niej wzięli wyłącznie członkowie KS NiS Hetman Lublin (takie było pierwotne założenie pomysłodawcy turnieju Michała Czarskiego). W zawodach zagrało 10 osób. Pierwszym , historycznym zwycięzcą został sam prezes klubu, zdobywając komplet punktów. Rok później w Pucharze zagrały już 24 osoby. Turniej po raz pierwszy miał charakter otwarty. Wygrał, wówczas jeszcze niezrzeszony, Józef Bajdak.

Zawodnicy Hetmana uczestniczyli też w tym okresie w otwartych turniejach ogólnopolskich (m. in. w rozgrywanym w międzynarodowej obsadzie Turnieju Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie a także w najstarszym turnieju w Polsce - Kryształowym Kamieniu.


W 2006 roku władze Stowarzyszenia Cross przywróciły do życia sportowego nasz klub i odtąd znowu mogliśmy startować w zawodach środowiska osób niewidomych i słabowidzących.

Rozpoczął się nowy okres w dziejach sekcji warcabowej Hetmana, który śmiało można określić mianem "dekady sukcesów".

Już w marcu 2006 roku wystartowaliśmy (dzięki zabiegom dyplomatycznym prezesa) w DMP w Wągrowcu. Start zakończył się sukcesem. Drużyna Hetmana wywalczyła po dramatycznej walce srebrny medal., wygrywając (po niezbyt udanym początku) sześć ostatnich meczów! W składzie srebrnej ekipy znaleźli się oczywiście Michał Czarski i Krzysztof Furtak a obok nich wystąpili debiutujący w barwach Hetmana, trzykrotny finalista MP Open Leszek Stefanek i (na kobiecej desce) Milena Pytlik, która wygrała wprawdzie tylko dwie partie, ale bez jej punktów medalu by nie było. Występ w Wągrowcu był pierwszym medalowym osiągnięciem warcabistów Hetmana.

Odtąd co roku wzbogacamy medalową kolekcję. W turniejach rangi mistrzostw Polski do tej pory uzbieraliśmy 25 medali (6-13-6). Na ten dorobek składają się:


11 medali z IMP (10 medali Leszka Stefanka - 2 złote, 6 srebrnych i 2 brązowe oraz 1 brązowy medal Michała Czarskiego);

5 medali IMP Kobiet (1 złoty i 3 srebrne medale Iwony Flak, która zasiliła nasz klub w 2008 roku, przechodząc z Podkarpacia Przemyśl oraz 1 srebrny medal Barbary Wójcik).

9 medali z DMP (3 złote, 3 srebrne i 3 brązowe). Począwszy od 2006 roku tylko raz nie stanęliśmy na podium (w 2007 roku było 4 miejsce). We wszystkich medalowych osiągnięciach udział mieli Michał Czarski, Krzysztof Furtak i Leszek Stefanek. Na kobiecej desce w 2006 roku wystąpiła Milena Pytlik (0-1-0), W latach 2008-2011 grała Iwona Flak (2-1-1) a w latach 2012-2015 Barbara Wójcik (1-1-2).


Jedynie z DMP Kobiet nie przywieźliśmy dotąd żadnego medalu. Powód jest jeden - nasze kobiety nie wystartowały, niestety, w żadnej z czterech edycji tej imprezy.


Wysoka klasa i osiągnięcia naszych warcabistek i warcabistów sprawiły, że byli oni i są nadal powoływani do kadry narodowej Stowarzyszenia Cross. Wielokrotnie też dostąpili zaszczytu reprezentowania Polski w zawodach międzynarodowych najwyższej rangi.

Podczas I ME Niewidomych i Słabowidzących w 2010 roku w Jarnołtówku Hetman miał aż czworo swoich przedstawicieli: Iwonę Flak, Michała Czarskiego, Krzysztofa Furtaka i Leszka Stefanka. Ten ostatni wrócił z Jarnołtówka z brązowym medalem ME!

W 2012 roku w Truskawcu na Ukrainie w składzie reprezentacji Polski na II ME NiS znaleźli się ponownie Leszek Stefanek i Michał Czarski. Ci sami zawodnicy uczestniczyli również w I Mistrzostwach Świata NiS i jednocześnie III ME NiS, które odbyły się w Augustowie w 2013 roku.

Wreszcie w roku 2015 w IV ME NiS w Ignatkach k. Białegostoku oprócz Leszka Stefanka wystąpiła debiutująca w tak poważnej imprezie, świeżo upieczona wicemistrzyni Polski Barbara Wójcik. Zawodniczka Hetmana nie speszona rangą zawodów przeszła przez turniej jak burza i we wspaniałym stylu wywalczyła, zupełnie nieoczekiwanie, tytuł Mistrzyni Europy! Jest to, jak dotąd, największy sportowy sukces sekcji warcabowej Hetmana Lublin.


Pisząc o osiągnięciach naszych warcabistów na arenie krajowej i międzynarodowej należy również wspomnieć o zawodnikach, którzy nie startują, z braku uprawnień, w zawodach stowarzyszenia Cross, ale reprezentują nasz klub w turniejach open.

Najbardziej aktywnym z nich jest Józef Bajdak, wicemistrz Polski open z roku 1978.

Bajdak startuje w Hetmanie od 2007 roku i w tym czasie odniósł wiele zwycięstw turniejowych zarówno na Lubelszczyźnie, jak i w innych regionach Polski. Największy sukces odniósł w 2014 roku w Szklarskiej Porębie, gdzie wywalczył tytuł Mistrza Polski Seniorów Starszych (50+).Bajdak brał też trzykrotnie udział (jako jedyny Polak!) w Mistrzostwach Europy Seniorów Starszych (Berlin, Ryga, Wilno).

Wiele sukcesów ma również na koncie Andrzej Sosnowski. Zawodnik z Krasnegostawu reprezentował nasz klub w latach 2007-2013. Największym jego osiągnięciem jest brązowy medal Mistrzostw Polski Seniorów Starszych, który zdobył w roku 2010 w Murzasichlu.

Obaj wymienieni meldowali się też regularnie w czołówce licznie obsadzanych przez zawodników Hetmana turniejach lokalnych, takich jak Grand Prix Wilkołaza, Otwarte Mistrzostwa Powiatu Kraśnickiego czy turnieje w Krasnymstawie. W ostatnim czasie dołączył do nich również Paweł Malarczyk.


Oprócz wielu sukcesów sportowych Hetman Lublin może pochwalić się również sukcesami organizacyjnymi. Odbywający się rokrocznie (od 2004 roku) z inicjatywy Michała Czarskiego w Firleju turniej o Puchar Ziemi Lubelskiej zyskał już sporą renomę i to nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Turniej od trzech lat zaliczany jest do rankingu światowego a w ostatnich dwóch latach podczas XI i XII edycji imprezy liczba uczestników przekroczyła 80. Oprócz zawodników ze wszystkich niemal ośrodków krajowych grali w nim również reprezentanci Czech i Białorusi, trzykrotnie nawet wygrywając naszą imprezę (Sysel, Czyż, Duskova). Na liście triumfatorów najważniejszego turnieju organizowanego na Lubelszczyźnie znajdują się też zawodnicy Hetmana - Michał Czarski, Józef Bajdak i Leszek Stefanek.


Członkowie sekcji warcabowej naszego klubu to również aktywni działacze i sędziowie warcabowi.

Sekretarzem Kolegium Sędziów PZWarc. był od roku 2010 Konrad Bieżyca W roku 2013 musiał zrezygnować z tej funkcji, gdyż został wybrany do Zarządu PZWarc.,gdzie również pełnił rolę sekretarza.

W latach 2010-2014 członkiem Kolegium Sędziów PZWarc. był Leszek Stefanek. W roku 2015 uzyskał on tytuł sędziego technicznego Światowej Federacji Warcabowej.

Jest też od 2008 roku członkiem a od 2012 roku przewodniczącym Komisji Warcabowej Cross.


Licencjonowanymi sędziami PZWarc. są: Konrad Bieżyca (klasa państwowa), Leszek Stefanek (klasa I) oraz Iwona Flak, Michał Czarski i Krzysztof Furtak (wszyscy klasa III).


Uprawnienia instruktora warcabowego posiada Michał Czarski.


W roku 2007 w Polskim Związku Warcabowym powstał system licencyjny.

Hetman Lublin jako jeden z pierwszych klubów w Polsce uzyskał licencję klubową, stając się pełnoprawnym członkiem PZWarc. (licencja nr 12/2007).

Kilkunastu warcabistów Hetmana, po spełnieniu określonych wymogów, uzyskało licencję zawodniczą, która oznacza, że jej posiadacz jest zawodnikiem uprawiającym sport warcabowy.

Zawodnik z ważną licencją ma prawo udziału we wszystkich otwartych zawodach warcabowych w Polsce z możliwością uzyskiwania wyższych kategorii warcabowych oraz uczestniczenia w prowadzonym przez PZWarc. systemie rankingowym.


Aktualnie licencję zawodniczą posiada 20 warcabistów Hetmana Lublin ( 15 z nich posiada uprawnienia z tytułu wad wzroku).

Dziewięć osób znajduje się na liście rankingowej A, cztery osoby na liście rankingowej B i cztery osoby na liście C (nieaktywnych). Trzy osoby z licencją z powodu małej aktywności sportowej nie posiadają jeszcze rankingu.


Mam nadzieję, że w następnych latach warcabiści Hetmana nie spoczną na laurach i dostarczą nam wielu emocji sportowych oraz kolejnych zdobyczy medalowych .






30 stycznia 2016 roku Leszek Stefanek